Soru: Çift yumurta ikizlerinin fiziksel farklılık göstermesinin sebebi nedir​

Cevaplar 2

Cevap:

Açıklama:

Madifikasyondur. kısaca genle alakalı olmayan cevrenin meydana getirdigi degişiklikler.mesela biri daha fazla spor yapıyor ve daha kaslı oluyot. ama gen etkisi de var cünkü çift yumurta ikizlerinin Dna dizilimleri farklı olabilir

Cevap:

Cevap:

Tek yumurta ikizlerinin genomları yani DNA dizilimleri aynıdır. Cinsiyet, kan grubu, saç ve göz rengi gibi bizi biz yapan birçok özelliğimiz DNA tarafından belirlenir. Bu nedenle tek yumurta ikizleri birbirine çok benzer. Ancak ayırmak çok zor olsa da dikkatli bakıldığında aralarında küçük fiziksel farklılıklar görülebilir. Ayrıca zaman içinde tek yumurta ikizlerinin fiziksel özelliklerinin yanında geçirdikleri ciddi hastalıklarda (örneğin otizm, lösemi) farklılıklar ortaya çıkabilir. Çevresel faktörlerin bu durumu etkilediği düşünülüyor. Örneğin beslenme şekli, sigara tüketimi, stres, fiziksel etkinlik bu faktörlerden bazıları.

Bazı araştırmalar tek yumurta ikizlerindeki farklılıkların nedeninin epigenetik adı verilen biyolojik bir süreç olduğunu gösteriyor. Genler bir organizmanın büyüme ve gelişim sürecinde canlılığın devam etmesi için gerekli temel biyokimyasal süreçlerden sorumludur ve bu süreçlerin gerçekleşmesini sağlayan makromoleküller, örneğin proteinler genetik materyaldeki bilgiler kullanılarak sentezlenir. Buna gen ifadesi denir.

Açıklama:

Cevabı biliyor musunuz? Buraya ekleyin!

Cevabı bulamıyor musunuz?

Google ile giriş yap

veya

Şifrenizi mi unuttunuz?

Hesabım yok ve şunu yapmak istiyorum: Kayıt ol

Bir dil veya bölge seçin
How much to ban the user?
1 hour 1 day 100 years